Akaryakıt
  Uşak halkına daha iyi hizmet etmeyi kendine ilke edinen Yalım Grubu’nun bir iştiraki de “Yalım Petrol” dur.Yalım Petrol Sivaslı Shell İstasyonu ile kaliteli hizmet ve güleryüz anlayışıyla hizmetlerini sürdürmektedir.Dünyanın en değerli yeraltı ham maddelerinden biri olan petrol sadece teknoloji alanında değil, çeşitli konularda insanlığa büyük yararlar sağlamaktadır. Petrol ışık ve ısı sağlamada yararlı olur. Otomobillere, traktörlere, uçak ve gemilere hareket gücü verir. Parafin, benzin, bakım yağları, gres yağı, asfalt ve daha nice yan ürünler petrolden elde edilir. Etan, bütan, propan gibi gaz ürünler, gazyağı, motorin, Diesel mazotu, yakıt yağ, parafin mumu gibi maddeler de petrolden elde edilen yan ürünler arasında da önemli olanlardır. Petrol kelimesi, Latince "kaya yağı" deyiminden gelmektedir. Bilim adamları, petrolün binlerce yıl önce sıcak denizlerin içinde ve çevre inde yaşayan bitki ve hayvan kalıntılarından oluştuğu açıklamaktadırlar. Bu sığ denizler, sonradan toprak katlarıyla örtülmüştür.
 

Zamanla ince çamur ve kumla kaplanan bitki ve hayvan kalıntıları, sıcaklık ve bakterilerin etkisinde yağ ve gaz zerrecikleri haline gelmiş, içinde bulundukları "tortul kütleler" den ayrılarak başka tortul kütlelere doğru süzülmüştür. 

 

Petrolün oluşumu hakkında en geçerli kuram (teori) budur. Yağ ve gaz zerreciklerinin sonradan süzüldükleri tortul kütleler, genel olarak kireçtaşı ve kumtaşıydı. Yani gözenekli (küçük-mesamatları olan) kütlelerdi. Yağ, bu gözeneklerden geçebiliyordu. Petrolün oluşumuyla ilgili bu teori "örgensel kuram" ya da "organik teori" diye tanımlanmaktadır.

 

 

                             

Yalım Grubu Resmi Web Sitesi © Copyright 2012.Tüm Hakları Saklıdır.
TELEFON & FAKS: +90(276) 618 35 44 /+90(276) 618 35 54
ADRES : Atatürk Mah. Gazi Bulvarı No:260/C  Sivaslı / UŞAK